Księgowość

Biuro księgowe – odpowiedzialność

Prowadzenie dokumentacji księgowej nie jest prostym wyzwaniem, z tego powodu sporo przedsiębiorców zleca to zadanie wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Jest to istotny element prowadzenia działalności gospodarczej. Niewłaściwie prowadzona dokumentacja księgowa może stać się przyczyną wielu problemów. Decydując się na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, powinno się znaleźć jak najlepsze. Często właściciel firmy, który podpisuje umowę z biurem rachunkowym czuje się pewnie – wszak powierzył to zadanie w ręce specjalistów, a on musi jedynie płacić podatki. Niestety, nie można zapominać, że w przypadku popełnienia błędu przez księgowego, odpowiedzialność może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro rachunkowe także ponosi odpowiedzialność za powstałe błędy? W jakim zakresie skutki może ponieść właściciel firmy, a w jakim biuro księgowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych – komu dać odpowiedzialność?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo ważną sprawą przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeśli właściciel firmy nie chce tego robić, musi znaleźć odpowiedzialne biuro księgowe. Osoba prowadząca biuro rachunkowe nie może robić tego w postaci nierejestrowanej działalności gospodarczej, ponadto powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej nie może być również skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Decydując się na biuro rachunkowe, należy również zwrócić uwagę na fakt, czy posiada ono ubezpieczenie w kwestii odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z prowadzoną działalnością. Dużo odpowiedzialnych biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro księgowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy właściciel firmy zadecyduje, że pragnie skorzystać z usług wyspecjalizowanego biura rachunkowego, powinien to zgłosić urzędowi skarbowemu. Trzeba pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od chwili, kiedy biuro księgowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Pomimo tego, za wszystkie dokumenty nadal odpowiada przedsiębiorca w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy większych przedsiębiorstwach odpowiedzialność spoczywa na barkach kierownika. Warto pamiętać, że księgowy nie ponosi odpowiedzialności za nie zapłacone zobowiązania. Jego obowiązkiem jest tylko dostarczenie do urzędu rozliczenia. Właściciel firmy ponosi odpowiedzialność także za ewentualne skutki pomyłek. Odpowiedzialność właściciela firmy wynika z tego, że często zdarza się, że nie dostarczy on większości potrzebnych dokumentów na czas. Wtedy nieprawidłowo wyliczony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy, a nie księgowego.

Za jakie błędy odpowiada biuro księgowe?

Na pewno nie jest tak, że biuro rachunkowe nie jest obarczone żadną odpowiedzialnością. To, kiedy odpowiedzialność ponoszą księgowi może być zawarte w umowie podpisanej pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą. W takiej sytuacji biuro będzie zobowiązane do naprawienia szkód, jakie wynikły z nieodpowiedniego wykonania swoich obowiązków. Niestety, nie jest to prosty proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z pomyłki biura rachunkowego przedsiębiorca musi pójść do sądu i wnioskować o odszkodowanie od biura rachunkowego. W sytuacji zwycięskiej sprawy odszkodowanie opłaca ubezpieczyciel, dzięki temu biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur księgowych są obligatoryjne. Jednakże odpowiedzialność biura księgowego w sytuacji popełnienia przestępstwa jest bezdyskusyjna. Kiedy działania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie skarbowe albo przestępstwo, wówczas odpowiedzialność ponosi sam pracownik, lub właściciel biura rachunkowego. Jest jedna sytuacja, w której odpowiedzialność ponosi zarówno księgowy jak i przedsiębiorca. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że dwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Usługi biur księgowych – czy warto?

Podsumowując wszystkie plusy i minusy, można uznać, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można mieć wówczas pewność, że dokumenty znajdują się w rękach specjalistów znających się na rzeczy. Jeśli właściciel firmy znajdzie godne zaufania biuro księgowe, musi tylko o czasie dostarczać wymagane dokumenty i terminowo opłacać podatki. Szukając dobrego biura warto zasięgnąć opinii innych klientów. 

Możliwość komentowania Biuro księgowe – odpowiedzialność została wyłączona