Biznes

Chcesz zatrudnić osobę z Ukrainy – koniecznie poznaj prawo

Bez wątpienia do naszej ojczyzny przybyło dużo osób z Ukrainy. W przypadku, gdy prowadzisz firmę planujesz zatrudnić tych ludzi {to zachęcamy do przeczytania naszego tekstu|przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się {kilku kluczowych rzeczy|ważnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Co należy wiedzieć o zatrudnianiu Ukraińca?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy nie jest takie trudne. Pracownicy z Ukrainy mogą przyjechać do naszego kraju na podstawie ruchu bezwizowego na 90 dni lub na podstawie ważnej wizy. Osobom, które chcą zatrudnić się w Polsce wydaje się wizę typu D, czyli tak zwana pracownicza, która uprawnia do pracy oraz pobytu w kraju przez sto osiemdziesiąt dni w roku.

Co należy zrobić aby Ukrainiec otrzymał taką wizę|Co musi zrobić właściciel firmy aby pracownik z Ukrainy otrzymał taką wizę

Począwszy od tego, że niezbędna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożenie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca i zapłacenia 30 zł opłaty za ten dokument. Po wpisaniu przez Powiatowy Urząd Pracy oświadczenia do ewidencji zostaje ono przekazane pracodawcy, który daje je kandydatowi w oryginale. Bazując na otrzymanym oświadczeniu pochodzący z Ukrainy pracownik występuje o wizę typu D.

{Jak przebiega kolejny etap Podpisanie umowy pracy jest to następny etap legalizacji pracy

W przypadku, gdy kandydat z Ukrainy otrzymał wizę i przybył do naszej ojczyzny pracodawca jest blisko sukcesu! Kolejny krok to podpisanie umowy. Warto jednak pamiętać, że powinna być stworzona w języku zrozumiałym dla pracownika – najczęściej pracownicy ze wschodu proposzą o sporządzenie umowy z dwoma językami. Taka umowa sprawi, że przedsiębiorca będzie zabezpieczony  zarówno jeśli Państwowy Inspektor Pracy podejmie się kontroli, ale też zwiększamy zaufanie do firmy. Z pewnością powinno się pamiętać, aby punkty umowne były takie same jak te w zarejestrowanym przez PUP oświadczeniu.

Pamiętaj również, że w chwili podpisania umowy pracodawca, który chce zalegalizować stanowisko pracowników pochodzących z Ukrainy w naszym kraju, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez obcjokrajowce pracy – ma obowiązek to zgłosić najpóźniej w dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Następna wizyta w urzędzie stanie się konieczna jeżeli zmieni się stawkę, stanowisko pracy lub miejsce, gdzie jest wykonywana.

Możliwość komentowania Chcesz zatrudnić osobę z Ukrainy – koniecznie poznaj prawo została wyłączona