Księgowość

Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za właścicieli firmy podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi także zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i opracowywanie deklaracji PIT. Do zadań rzetelnego biura rachunkowego należy również prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa bardzo często preferują zacząć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi samemu. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku znajdziemy niesamowicie dużo biur rachunkowych. Mogą to być małe rodzinne firmy, wielkie firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Bez wątpienia niełatwo jest odnaleźć , która będzie pasować każdemu.

Warto prześledzić, czy biuro, któremu chcesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy zostawiać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na księgowości.

Kolejnym aspektem, który można sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe przydzielają określonego księgowego, który ma za zadanie troszczyć się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie informacje o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa często nie dają takich możliwości i za każdym razem, kiedy potrzebujesz jakiś informacji powinieneś zadzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż przypadkowy konsultant odszuka Cię w systemie.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

W szczególności warto nawiązać współpracę z biurem księgowym jako, że jest to ogromna oszczędność czasu. Kierując firmą często lepiej jest przeznaczyć go na znajdowanie nowych klientów, i atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby należycie prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z ciągle zmienianymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeżeli oddasz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z lojalnym biurem rachunkowym – to ono płaci karę.

Możliwość komentowania Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym? została wyłączona