Biznes

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Niemal wszystkie polskie banki proponują aktualnie otworzenie karty kredytowej. Najczęściej pojawia się jakaś opłata na start oraz zerowe oprocentowanie pod warunkiem spłacania jej na czas. Co za tym idzie tego typu metoda płatności jest coraz bardziej popularna. Jakie są różnice między kartą kredytową a debetową? Kiedy warto po nią sięgnąć i na co spojrzeć decydując się na nią?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Główną różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Żeby posiadać kartę płatniczą musimy mieć konto w banku i to do niego dopisywane są karty. W przypadku karty kredytowej sytuacja różni się. Nie musimy posiadać konta, aby uruchomić kartę kredytową. Ponieważ nie przypisuje się jej do rachunku, to nie jest ważne ile posiadamy faktycznie pieniędzy. Biorąc kartę kredytową bank przyznaje nam z góry ustalony limit, który na tej karcie jest udostępniony i tyle pieniędzy mamy możliwość wydać. Po wyznaczonym przez bank terminie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co zabraliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, zdarza się, że nawet dwa miesiące. Jeżeli nie spóźnimy się ze spłatą to nie musimy opłacić żadnych odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Koncept karty kredytowej jest super i duża ilość osób wnioskuje o nią, bo jest to wygodne albo mając potrzebę. Sposób działania jest bardzo łatwy – wydajesz środki banku, a nie swoje, a oddajesz je po jakimś czasie. Często jest to nawet 2 miesięcy na spłacenie karty. Innymi słowy, teraz masz możliwość zrobić zakupy, a zapłacisz za to za 60 dni. Żeby bank mógł sobie pozwolić na udzielanie kart kredytowych to musi zastosować kilka tricków i dać potencjalnemu klientowi zadania do zrobienia – w innym przypadku trzeba będzie płacić. Tak sytuacja wygląda dla przykładu w przypadku opłaty za posiadanie karty. Jeśli bank Ci ją wyda, a potem nie będziesz nią płacić, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Czasem jest to kilka, a czasem kilkanaście złotych. Następną zasadzką są wypłaty z bankomatów, lub robienie przelewów bankowych. Te usługi często są odpłatne i to niemało – bank zazwyczaj pobiera od Ciebie z góry ustalony procent wypłaconej kwoty i na dodatek ma możliwość wziąć za to odsetki od razu. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Przede wszystkim w rankingu kart kredytowych odnajdziemy informację na temat warunków jej otrzymania. Jeżeli bank zawarł tego typu informacje to będzie tam zawarte ile musimy zarabiać, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, możemy znaleźć tam także dane o wieku nowego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych znajdują się zawsze opłaty i prowizje jakie bierze bank. Zobaczymy tam dane o opłacie za kartę na samym początku i czy pobierana jest kolejna opłata miesięczna albo roczna. Jakie jest oprocentowanie jeżeli nie spłacimy zadłużenia punktualnie i jakich kwot należy się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Kolejną niesamowicie istotną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, w trakcie którego nie są nam pobierane odsetki.

Dodatkowo w rankingu kart kredytowych zobaczymy wiadomości o różnych bonusach, jakie bank oferuje, albo o maksymalnych limitach jakie może nam dać. 

Reasumując – decydując się na kartę kredytową należy być świadomym tego i nie podejmować jej pochopnie przez bonusy w banku. Bardzo łatwo jest od razu wypłacić pieniądze z karty, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Powinno się więc dokładnie przekalkulować swoje możliwości oraz ofertę, jaką dostajemy a szczególnie zwrócić uwagę na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć oraz co trzeba zrobić aby opłat nie było,
  • czas na zapłatę za kartę – ile trwa i od kiedy go liczyć,
  • wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak wysoka, oraz czy do tych wypłaconych kwot jeszcze tego samego dnia naliczane są odsetki,
  • jaki limit proponuje nam bank – zawsze powinno się przekalkulować czy będziemy w stanie wydać taką kwotę jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie to koniecznie zawnioskujcie o niższy limit.
Możliwość komentowania Co warto wiedzieć o karcie kredytowej? została wyłączona