Edukacja

Czego obawia się student? Słów kilka o ubezpieczeniach studenckich

Jesteś studentem? A może dopiero wybierasz się na wymarzoną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka na Ciebie cudowny i pracowity czas zapełniony po brzegi nauką interesujących rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może też podróży i Erasmusa? Wśród tych wszystkich intensywnych przeżyć i doświadczeń nie zapomnij o tym co najważniejsze mianowicie o swoim zdrowiu. Przeczytaj żeby dowiedzieć się, jakie istnieją możliwości ubezpieczeń dla studentów. Jak długo ważne jest to ubezpieczenie i czy opłaca się kupić również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków? 

Ubezpieczenie w trakcie nauki – obejmuje także żaków?

Osoby uczące się na wyższych uczelniach,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, obejmuje dalej ubezpieczenie zdrowotne na czas kontynuowania nauki. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest konieczne i przebiega ubiegaćna 2 sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. przez członków familii, którzy są osobami pracującymi

Jeśli osoba studiująca nie ma nikogo z rodziny,który np. gdy danego studenta rodzice nie żyją,lub nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia zgłosi taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Istotne kazuje się w tym przypadku jedynie to żeby zgłosić taki fakt w dziekanacie. W przypadku kiedy pełnoletni żak w związku małżeńskim, zgłaszającym studenta do ubezpieczenia może być też pracujący współmałżonek.

Gdy osoba studiująca nie może zostać ubezpieczona w ramach Narodowy Fundusz Zdrowia przez żadnego członka familii, może zgłosić go uniwersytet, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może skorzystać przez cały czas studiów aż do czterech miesięcy od ich ukończenia. 

Istotne żeby wspomnieć o tym, że żacy, którzy mają ponad 26 lat nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego poprzez rodziców czy opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ organizuje uczelnia. Aby to wykorzystać trzeba złożyć na uczelni specjalny wniosek w tym celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i czego powinno dotyczyć?

NNW oznacza zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas studiów jest z reguły bardzo intensywnym okresem,opłaca się wtedy bardziej zadbać o bezpieczeństwo własnego zdrowia ,poprzez kupno dodatkowej polisy. Polisa ta dla osoby studiującej jest ekstra zabezpieczeniem, które można dopasować do swoich wymagań. Zapewnia ona wsparcie pieniężne w razie nieszczęśliwego wypadku lub pobytu w placówce medycznej. Polisę taką można wybrać samodzielnie bądź skorzystać z proponowanej poprzez uczelnię.

Trzeba w tym miejscu powiedzieć,że polisa proponowana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj niska cena takiego ubezpieczenia, jednak idzie to w parze ze strasznie niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Dlatego jeśli jesteś bardziej narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. przez regularne podróżowanie albo uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jeździectwo, pomyśl nad wykupieniem nadprogramowe polisy, może okazać się przydatna.

W Polsce są także ubezpieczenia oferujące połączenie NNW z ochroną w wypadku wystąpienia różnych chorób. Gdy pragniesz zapewnić dla siebie kompleksową ochronę może warto pomyśleć nad taką możliwością.

Czym są karty studenckie i do czego są przydatne?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co czyni,że są bardzo cenione. Po pierwsze,gdy płacimy za kartę studencką, otrzymujemy dostęp na cały rok do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla żaków. Ta karta jest swoistym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia wobec wszelkich nieszczęść, które mogą się Tobie wydarzyć. jest trochę wariantów kart,które można dostosować do swych preferencji przykładowo ubezpieczać Cię w trakcie uprawiania niebezpiecznych sportów, albo podczas odbywania praktyk studenckich. Karty zapewniają dodatkową praktyczną funkcję a dokładnie mówiąc, dzięki nim można korzystać  z obniżek przykładowo z biletów na komunikację miejską czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczubezpieczenia od następstw niebezpiecznych wypadków wymagają teżwyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Dokument ten jest dowodem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej dzięki porozumieniupaństw członkowskich UE w dziale opieki medycznej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Obecnie kartę tę można bez problemu wyrobić także online.

***

Typów ubezpieczeń dla studentów jest wiele. Korzystnie jest zapoznać się z każdym aby dokonać wyboru odpowiadającego własnym potrzebom i czuć się swobodnie i beztrosko w czasie studiów.

Możliwość komentowania Czego obawia się student? Słów kilka o ubezpieczeniach studenckich została wyłączona