Księgowość

Czy księgowa ma prawo doradzać Ci w kwestiach podatkowych?

Kim jest księgowa? 

Gdy zostajemy przedsiębiorcą i pojawia się potrzeba, aby doświadczona osoba prowadziła nasze księgi, rejestry oraz różnego rodzaju ewidencje zaczynamy szukać, kogoś kto świadczy usługi księgowe w Gdańsku. Jednak przy wyborze biura rachunkowego często pojawia się problem dotyczący zakresu świadczonych przez biuro usług. A dokładniej o granicę pomiędzy usługami księgowymi w Gdańsku a doradztwem podatkowym.

Nieustannie zmieniające się przepisy podatkowe nakładają na przedsiębiorców coraz to nowsze obowiązki, co przekłada się na wymogi klientów względem biur rachunkowych. Klienci chcą, aby to biuro rachunkowe przejmowało odpowiedzialność za wypełnianie obowiązków podatkowych lub chociażby informowało ich o nich. W tym momencie należy podkreślić, że fakt posiadania przez księgowych odpowiedniej wiedzy i kompetencji w zakresie prawa podatkowego nie uprawnia ich do udzielania konsultacji w kwestiach podatkowych.

Od udzielania takich informacji jest doradca podatkowy. Warto zwrócić uwagę, że księgowy a doradca podatkowy to dwa osobne zawody, regulowane przez odrębne ustawy. Różnica między tymi zawodami polega na tym, że o ile reprezentanci obydwu profesji mogą prowadzić księgi rachunkowe, to tylko doradca podatkowy może udzielić przedsiębiorcy konsultacji w zakresie wyboru najkorzystniejszych dla niego możliwości rozliczania podatków. Jeśli ktoś, kto posiada uprawnienia księgowego, chce dodatkowo udzielać konsultacji podatkowych, musi zdać stosowny egzamin i po dopełnieniu wszystkich formalności zdobyć certyfikat doradcy podatkowego. 

Usługi księgowe Gdańsk – księgowa czy doradca podatkowy? 

Główną rolą księgowej jest przede wszystkim rozliczanie ksiąg rachunkowych, innych ksiąg podatkowych, a także sporządzanie i składanie w imieniu klienta zeznań oraz deklaracji podatkowych włączając w to sporządzanie sprawozdań finansowych.

W pewnej mierze są to czynności z zakresu doradztwa podatkowego, jednakże nie są one zastrzeżone wyłącznie dla zawodów regulowanych. Biuro rachunkowe nie powinno natomiast udzielać klientom porad w zakresie prawa celnego oraz podatkowego, gdyż są to czynności zastrzeżone dla doradców podatkowych. Prowadząc działalność gospodarczą, nasuwa się pytanie z kogo usług lepiej skorzystać. Księgowego czy może doradcy podatkowego?

I właściwie nie powinno być w tej kwestii dylematu, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw, ponieważ najlepiej korzystać z usług jednych i drugich. Przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego warto zwrócić uwagę czy usługi księgowe Gdańsk, które świadczy biuro dostarczane są zarówno przez księgowych jak i doradców podatkowych. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom kompleksową opiekę bez konieczności zatrudniania różnych specjalistów. 

Możliwość komentowania Czy księgowa ma prawo doradzać Ci w kwestiach podatkowych? została wyłączona