Biznes

Czy po wprowadzeniu Nowego Ładu nadal warto pracować w IT?

Ostatnio nagłówki dzienników informacyjnych zdominował Nowy Ład. Implementowany przez rząd program ekonomiczny, znacznie wpłynie na zarobki Polaków. Polski Ład ma być w założeniu kontratakiem na rezultaty pandemii COVID-19. Restrykcje związane z COVIDem mocno zachwiały wieloma sektorami. Jedną z branż, które obroniły się jest przemysł IT. Możliwość pracy z domu sprawiła, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie dobre zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Jak Nowy Ład współgra z pracą w IT?

Warto wyjść od tego, że plan zaakceptowany przez władzę jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Inną ważną sprawą jest to, że większość fachowców IT pracuje na umowach B2B. Żeby  być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Władza twierdzi, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT będzie mogła być wliczona do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla informatyków ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na plus, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania przychodu.

Kto zarobi, a kto straci?

Co może być zaskakujące najmniej muszą obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z wyższym podatkiem do zapłaty. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w sektorze jest głównie na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wynagrodzenia. Skutkuje to tym, że nierzadko przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek daje to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie rosną. Aktualnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych zarobków.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć fachowca do pomocy.

Działalność w rachunkowości pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymaga znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w Internecie możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby fizycznej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach rozwiązań mobilnych tego typu bariery przestają istnieć. Księgowy z wybranego miejsca na Ziemii może nam pomóc w wyborze o najlepszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich regulacjach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wprowadzane są w sposób prawie niewidoczny. 

Możliwość komentowania Czy po wprowadzeniu Nowego Ładu nadal warto pracować w IT? została wyłączona