Prawo

Czym jest Naczelna Rada Adwokacka?

Z pewnością wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta mieści się w Warszawie i zajmuje się szeroko szeroko pojętą opieką nad zawodem prawnika. Co jednak przede wszystkim robi Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Kto tworzy Naczelną Radę Adwokacką?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem został Cezary Ponikowski. Stał on na czele NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz niegoPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą także adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi adwokaci. Wybierani są przez Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może powołać ich więcej niż ośmiu z tej samej izby. Teraz prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w 2021 roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najistotniejszych działań Naczelnej Rady Adwokackiej jest bycie przedstawicielem adwokatury. Dodatkowo zajmuje się ona także formowaniem zasad sprawowania zawodu i kontrolą nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To rzecz jasna nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się monitorowanie nauczania aplikantów. Na liście obowiązków nie mogło zabraknąć takich funkcji jak sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich i tworzenie wniosków oraz postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z trochę mniej odpowiedzialnych zadań można w tym miejscu wymienić np. tworzenie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury albo zakresu działania i zasad wynagradzania wizytatorów. Bez dwóch zdań zadań adwokatów, którzy są w składzie NRA jest zdecydowanie więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.

Ulepszanie pracy adwokatom

Ze względu na to, że Naczelna Rada Adwokacka opiekuje się wszystkimi adwokatami, próbuje też usprawnić i ułatwić ich pracę. Właśnie dlatego prezes NRA zaczął planować przejście na w pełni cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co potrafi mocno wydłużać proces. Tego typu zmiany jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te Naczelna Rada Adwokacka chce uzyskać od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą płacić prawnicy. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy niemal wszystko odbywa się przez internet, taka rewolucja powinna zajść przynajmniej kilka lat temu.

Możliwość komentowania Czym jest Naczelna Rada Adwokacka? została wyłączona