księgowa w pracy
Księgowość

Czym musi się cechować dobry księgowy?

Władanie wiedzą na temat rachunkowości nie wystarczy żeby być idealnym księgowym. Bezsprzecznie jest to baza i nie mając takich umiejętności nie ma szans pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu klienci ufają powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się aby pracować w tej profesji? 

sumienna księgowa w gdyni

Na czym polega praca księgowego?

Zakres obowiązków w księgowości może się lekko różnić zależnie od firmy pracy. Przeważnie jednak ważnym z obowiązków może być opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne nadzorowanie pełnej rachunkowości. Księgowy musi też nadzorować księgi finansowe i robić deklaracje podatkowe i kontaktować się z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe przejmuje prace kadrowe, czyli jest to również robienie listy płac oraz naliczanie wypłat, zasiłków a także wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Poza teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu ekonomii i znajomością prawa podatkowego i gospodarczego, księgowy powinien fantastycznie czuć się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy ma kontakt zazwyczaj z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego nie będzie miał pracy. Z tego powodu księgowa musi być komunikatywna i otwarta na inne osoby. Praca z pieniędzmi jest związane z ogromną obowiązkowością a to przeważnie jest przyczyną nerwów. Dlatego też księgowy musi dobrze radzić sobie z nerwami i bez problemu działać pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza bardzo dużo terminów, których należy dotrzymać, a to powoduje, że pracownik biura rachunkowego musi efektywnie organizować swoją pracę i być terminowym.

Dobry księgowy powinien mieć nie tylko wiedzę, ale też kompetencje miękkie

Takie jak umiejętność rozmowy, terminowość, doskonała organizacja, poczucie odpowiedzialności

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko specjalistę od finansów ale też doradcę. Profesjonalny księgowy kładzie nacisk na bezkompromisową sumienność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi kontrahentami. Z zasady ich wysłuchuje do końca i pomaga w podjęciu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną dokładność, dotrzymuje tajemnicy. No i zdecydowanie bezwzględnie udziela pomocy podczas rozpracowywania problemów finansowych i podatkowych.

Idealny księgowy musi indywidualnie podchodzić do każdego klienta i opierać się na niewymuszonych relacjach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest niesamowicie ważne w pracy z pieniędzmi. Mało tego, dalekowzroczne postrzeganie finansów firmy będzie następnym idealnym atrybutem księgowego.

księgowa gdynia
Dobry księgowy/księgowa to prawidzy skarb.

Znalezienie biura rachunkowego, które posiada w swoich szeregach dokładnie takich pracowników może nie być prostą sprawą.

Jak widać aby być księgowym nie wystarczy jedynie ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy zostaniesz zaufanym specjalistą składa się dużo przeróżnych bodźców. Możesz być księgowym nie będąc komunikatywnym i otwartym, ale będziesz w takim przypadku tylko następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego zabiegają spółki

Jeżeli poszukujesz biura rachunkowego, które posiada w swoich szeregach księgowych, którzy mogą zaproponować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni. 


Możliwość komentowania Czym musi się cechować dobry księgowy? została wyłączona