księgowa w pracy
Księgowość

Czym musi się cechować dobry księgowy?

Władanie wiedzą na temat rachunkowości nie wystarczy żeby być idealnym księgowym. Bezsprzecznie jest to baza i nie mając takich umiejętności nie ma szans pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu klienci ufają powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się aby pracować w tej profesji? 

sumienna księgowa w gdyni

Na czym polega praca księgowego?

Zakres obowiązków w księgowości może się lekko różnić zależnie od firmy pracy. Przeważnie jednak ważnym z obowiązków może być opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne nadzorowanie pełnej rachunkowości. Księgowy musi też nadzorować księgi finansowe i robić deklaracje podatkowe i kontaktować się z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe przejmuje prace kadrowe, czyli jest to również robienie listy płac oraz naliczanie wypłat, zasiłków a także wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Poza teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu ekonomii i znajomością prawa podatkowego i gospodarczego, księgowy powinien fantastycznie czuć się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy ma kontakt zazwyczaj z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego nie będzie miał pracy. Z tego powodu księgowa musi być komunikatywna i otwarta na inne osoby. Praca z pieniędzmi jest związane z ogromną obowiązkowością a to przeważnie jest przyczyną nerwów. Dlatego też księgowy musi dobrze radzić sobie z nerwami i bez problemu działać pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza bardzo dużo terminów, których należy dotrzymać, a to powoduje, że pracownik biura rachunkowego musi efektywnie organizować swoją pracę i być terminowym.

Dobry księgowy powinien mieć nie tylko wiedzę, ale też kompetencje miękkie

Takie jak umiejętność rozmowy, terminowość, doskonała organizacja, poczucie odpowiedzialności

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko specjalistę od finansów ale też doradcę. Profesjonalny księgowy kładzie nacisk na bezkompromisową sumienność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi kontrahentami. Z zasady ich wysłuchuje do końca i pomaga w podjęciu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną dokładność, dotrzymuje tajemnicy. No i zdecydowanie bezwzględnie udziela pomocy podczas rozpracowywania problemów finansowych i podatkowych.

Idealny księgowy musi indywidualnie podchodzić do każdego klienta i opierać się na niewymuszonych relacjach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest niesamowicie ważne w pracy z pieniędzmi. Mało tego, dalekowzroczne postrzeganie finansów firmy będzie następnym idealnym atrybutem księgowego.

księgowa gdynia
Dobry księgowy/księgowa to prawidzy skarb.

Znalezienie biura rachunkowego, które posiada w swoich szeregach dokładnie takich pracowników może nie być prostą sprawą. Doradzimy Ci, że odnajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać aby być księgowym nie wystarczy jedynie ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy zostaniesz zaufanym specjalistą składa się dużo przeróżnych bodźców. Możesz być księgowym nie będąc komunikatywnym i otwartym, ale będziesz w takim przypadku tylko następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego zabiegają spółki

Jeżeli poszukujesz biura rachunkowego, które posiada w swoich szeregach księgowych, którzy mogą zaproponować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni. 


Możliwość komentowania Czym musi się cechować dobry księgowy? została wyłączona