Biznes

Czym się wyróżnia budownictwo w Krakowie

Dla niektórych ludzi Kraków to przede wszystkim zabytki o dużym znaczeniu historycznym. Takim najistotniejszym przykładem krakowskich zabytków jest zlokalizowany na wzgórzu Wawel. Długi czas był on główną siedzibą polskich monarchów, oraz pełnił funkcję obronną. Jest to miejsce, w którym odbywało się życie artystyczne, polityczne i intelektualne państwa. Również na Wawelu spoczęły ciała polskich władców. Nieco poniżej Wawelu zlokalizowane jest Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Także one uznawane są za symbol Krakowa. Oprócz tego dzielnica Kazimierz bogata jest liczne zabytki. Niewątpliwie Kraków to miasto z długą historią i starymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Należy mimo wszystko pamiętać, że Kraków to także nowoczesna architektura. Obecna budynki przeplatają się z cennymi zabytkami. Ale czy zestawienie najnowszych budowli z tymi zabytkowymi to na pewno dobry pomysł?

Kraków – miasto z bogatą historią

Kraków pod względem historycznym jest miejscem szczególnym. Zlokalizowane jest w nim dużo bezcennych zabytków, a przeniesienie w XVI wieku siedziby monarchów do Warszawy nie zmniejszyło jego znaczenia. Historia Krakowa jest zasadniczą częścią polskiej kultury oraz tożsamości narodowej. Za czasów Kazimierza Wielkiego powstała tam pierwsza wyższa uczelnia – Akademia Krakowska. Największy rozwój Krakowa miał miejsce w XVI wieku, kiedy to miasto wzorowało się na Włoszech ideą renesansu. Mimo to, że Zygmunt III Waza zmienił siedzibę królów na Warszawę, nie umniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można powiedzieć, że pełnił on funkcję stolicy aż do pierwszego rozbioru Polski. W tamtym czasie miasto to było niezwykle ważnym miejscem dla krzewienia idei niepodległościowych, a na przełomie XIX i XX wieku nurt artystyczny Młoda Polska pozostawił ślad w pod postacią wyjątkowej architektury i sztuki. 

Kraków i jego nowoczesna architektura

Nowoczesne budownictwo jest wyjątkowym wyzwaniem dla zarządzania nieruchomościami w Krakowie. Dzisiejsze budynki muszą być fachowo wplecione między cennymi historycznymi zabytkami. Inwestorzy przed wybudowaniem budynku powinni uzyskać specjalne zezwolenie ze względu na historyczne znaczenie tego miasta. Dobrze wpleciona  nowoczesna architektura sprawia, że to miasto posiada niepowtarzalny klimat. Można tutaj wymienić m.in.: High 5, Centrum Biurowe Lubicz a także Unity Centre. Kraków jest miejscem, w którym powstaje wiele współczesnych inwestycji, z poszanowaniem ekologii, przyjaznych przede wszystkim człowiekowi. Również obsługa nieruchomości jest na wysokim poziomie, dzięki czemu miasto bezustannie się rozwija. Zabudowa Krakowa wyróżnia się także tym, że budynki biurowe nie są zlokalizowane w jednym miejscu, a rozrzucone w kilku różnych dzielnicach. Dzięki kwitnącej architekturze biurowej, Kraków stał się atrakcyjnym miastem również dla biznesu.

Kraków – miasto zieleni

Miasto rozkwita także pod względem obszarów zielonych. Miasto dąży do stworzenia wielu niewielkich, zielonych miejsc, do których wszyscy mieszkańcy będą mieli blisko. Powstaje dużo tzw. parków kieszonkowych, które są bardzo popularne na całym świecie. Można uznać, że w Krakowie realizowane jest teraz zielona rewolucja. Miasto inwestuje również wiele pieniędzy w odnowienie istniejących już parków.  

Z jakiego powodu niektórzy uważają, że zabudowa Krakowa jest chaotyczna?

Od pewnego czasu trwa debata na temat bezładnej zabudowy Krakowa. Bez wątpienia połączenie zabudowy zabytkowej z zabudową współczesną jest niełatwym celem. Część radnych miasta oraz mieszkańców nie mają pewności czy zezwolenia na nowe inwestycje nie były udzielane zbyt lekkomyślnie – z korzyścią dla deweloperów i szkodą dla mieszkańców. Z pewnością pewne działki nie powinny być zagospodarowywane, a planowane są na ich terenie budowy. Deweloperzy często wykorzystują lukę w polskim prawie budowlanym, a urzędnicy nie mają narzędzi, aby zablokować niekorzystne inwestycje. Niektóre pozwolenia na budowę trafiają do sądów, gdzie wykazano wiele błędów z winy urzędników. Sądy wydały wyroki, w efekcie których zabroniono częśći budów. 
Możliwość komentowania Czym się wyróżnia budownictwo w Krakowie została wyłączona