Biznes

Historia pożyczania w skrócie

branie pożyczek jest znane od tysięcy lat. Początkowo zwało się lichwą i miało na celu nieetyczne wzbogacenie się osoby udzielającej pożyczki. W miarę upływu lat, gdy kształtowało się prawo, zmieniały się również zasady brania pożyczek. Współcześnie za ich dawanie odpowiadają głównie banki, a oferty dopasowane są do indywidualnychosobistychpreferencji konsumentów. Nie zawsze jednak tak się to prezentowało. Co powinno się wiedzieć o historii pożyczek?

Co to jest lichwa?

bazowym elementem lichwy dawniej było naliczanie zbyt wysokich odsetek lub pozostałych opłat, w związku z czym pożyczkodawca był w stanie bardzo szybko pomnożyć swój majątek. Było to praktykowanie niesprawiedliwe, gdyż czerpało z gorszej pozycji pieniężnej dłużnika. W chwili opóźnienia spłaty długu niekiedy dochodziło do zabójstw czy samowolnego przekształcania wcześniejszych zasad pożyczki. Kiedy takich sytuacji zaczynało być coraz więcej, zaczęto normować prawo podatkowe, które dobrze działa także dzisiaj. 

Pożyczanie pieniędzy dawniej

Pożyczki – nie tylko w odniesieniu do pieniędzy, ale i dóbr materialnych – towarzyszą człowiekowi od wieków. Historyczne wspominki o pożyczaniu sięgają II w. p.n.e., gdy w wartościowych współcześnie Księgach Manu umieszczono ogólnikowe wskazówki o zasadach udzielania i przyjmowania pożyczek wśród osób ze sobą spokrewnionych. Dalsze wzmianki spotkamy w historii starożytnych Greków i Rzymian, którzy czerpali inspiracje od Żydów. Wydaje się, że to właśnie ich prawo religijne w dużej mierze wpłynęło na rozwój hipoteki. Rzymianie i Grecy zabezpieczali pożyczki w majątkach ruchomych. Rozwój bankowości uległ zahamowaniu na pewien czas podczas upadku Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu bardziej ceniono oddanie pożyczki ziemią, czego mogli dokonać też potomkowie pożyczkobiorcy, choć była możliwość spłaty pieniężnej. 

Pożyczki w XIX wieku

Współczesne metody pożyczania zaczęły rozwijać się podczas rewolucji przemysłowej. W 1890 roku w Stanach Zjednoczonych istniał już rynek kredytowania nieruchomości z ofertą dostosowaną do różnych osób, także tych mniej zamożnych. Pierwsze udzielone pożyczki musiały jednak zostać spłacone w trakcie 5-6 lat i nie mogły przy tym przekraczać 50% wartości gruntu. Wciąż miały cechy lichwy, gdyż pożyczkobiorca musiał końcowo oddać znacznie wyższą ilość pieniędzy niż tę, którą pożyczył. Lepsze dla dłużników oferty przygotowało m.in. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, które funkcjonowało w Warszawie od 1825 roku. Spłata była rozłożona na kilkadziesiąt lat, a odsetki roczne nie wynosiły więcej niż 6%.

Rozwój brania pożyczek w teraźniejszości

Współcześnie banki i pozostałe placówki udzielające kredytów muszą sumiennie odnosić się do prawa. Likwiduje to ryzyko lichwy czy niestosownego podejścia do pożyczkobiorcy. Aktualna ustawa o kredycie konsumenckim zmusza pożyczającego do podania rzeczywistej stopy rocznej oprocentowania oraz ostatecznej kwoty do zapłaty. Musi to nastąpić jeszcze przed zawiązaniem umowy. W dzisiejszych czasach lichwa jest przestępstwem opisanym w Kodeksie Karnym i zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. 

W jaki sposób wybrać najlepszy bank dla swoich potrzeb?

Współcześnie decyzja o wyborze banku nie stanowi już najmniejszego problemu. Wszystkie placówki posiadają jasne strony internetowe, na których odnajdziemy wszystkie niezbędne informacje odnośnie korzystania z oferty. dodatkowo można sprawdzić tzw. rankingi. Ranking pożyczek tworzony jest na podstawie najistotniejszych właściwości, takich jak RRSO, oprocentowanie czy prowizje banków. Dzięki temu pożyczkobiorca może wybrać bank najlepszy dla siebie. Dzięki prawu mamy pewność, że wzięta przez nad pożyczka będzie transakcją bezpieczną i tym samym nie narazimy się na lichwę.

Możliwość komentowania Historia pożyczania w skrócie została wyłączona