Prawo

Hodowla ryb – własne gospodarstwo rybackie

Każdy kto chciałby hodować ryby na sprzedaż, konieczne jest przygotowanie właściwych do tego warunków. Między innymi, należy to zgłosić do inspekcji weterynaryjnej. Jak zatem zacząć hodowlę ryb i jakie gatunki ryb wybrać?

Nie każdy staw z rybami, od razu świadczy o hodowli, może również być wykorzystywany w innych celach na przykład aby zwiększyć atrakcyjność agroturystyki. Jeśli planujemy sprzedaż tych ryb, musimy spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim, musimy mieć staw oraz właściwy sprzęt. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest stworzenie sztucznych stawów, a drugą opcją jest zagospodarowanie sztucznych zbiorników wodnych które znajdują się na naszym terenie.

Mały zbiornik, okaże nam się zbędny kiedy planujemy większą hodowlę. Jednak kiedy posiadamy większy zbiornik niezbędne będzie posiadanie pozwolenia wodnoprawnego, które otrzymamy w starostwie powiatowym. Niezbędne jest zgłoszenie każdego gospodarstwa do inspekcji weterynaryjnej. Jeśli chcielibyśmy uzyskać certyfikat ekologicznego chowu, powinniśmy udowodnić że nie tylko dbamy o dobrostan zwierząt ale też o środowisko które znajduje się wokół twoich stawów. Zapraszamy do połowy ryb w Norwegii z rybyzchmielem.

Na jakie gatunki ryb się zdecydować?

Pamiętając o tym, jakie mamy warunki w Polsce warunki niemożliwy jest chów wszystkich gatunków ryb, a tylko niektórych z nich, są to:

  • karp,
  • pstrąg,
  • karaś,
  • amur biały,
  • jesiotr,
  • okoń,
  • płoć,
  • leszcz.

Bez wątpienia, hodowla karpia jest bardzo łatwa, {a jednocześnie|przy czym jest najbardziej opłacalna. Co ma wpływ na opłacalność? Karp, jest rybą która jest chętnie jedzona w okresie wigilijnym. Jego wymagania nie są duże, a najlepiej funkcjonują w wodach stojących. Jeśli chodzi o żywienie, to jedzą wszystko to co znajdą w swoim otoczeniu na przykład rośliny. W zależności od tego, w jakim znajdują się cyklu produkcyjnym, muszą być dokarmiane zbożami.

Już w 3 roku od wylęgu, {mogą być odławiane|gotowe są do odłowu. Jeśli chcielibyśmy odławiać już po roku, również jest to możliwe. W takim przypadku musimy zakupić ryby ważące już 250-500 g, kiedy w ciągu roku przybiorą na wadze będziemy mogli sprzedać je z zyskiem.

Odłowy ryb w celu sprzedaży

Odłowy, wykonuje się w trzecim roku hodowli, a dokładnie jesienią. Na samym początku, ze stawu spuszczana jest część wody, co ma na celu zagęszczenie ryb. Następnie, ryby okrąża się siecią oraz przenosi się nie za pomocą podbieraków na tzw. sortownię. Na koniec, ryby są sortowane, ważone oraz przenoszone do magazynów. Ostatnim etapem, jest sprzedaż ryb i ich transport do sklepów.

W Polsce, hodowla ryb może okazać się bardzo opłacalna. W przypadku karpia, nawet jeśli kupimy już większe osobniki i będziemy je hodować przez rok, to uda nam się na tym zarobić.

Możliwość komentowania Hodowla ryb – własne gospodarstwo rybackie została wyłączona