Prawo

Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna? – tłumaczy adwokat

Główną różnicą pomiędzy procesami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia musi dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W postępowaniach cywilnych natomiast sędzia nie musi dociekać niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy potrzebujesz dobrego adwokata? Czy znajdziesz właściwego w Gdańsku?

Kiedy mówimy o sprawie karnej

Podczas postępowania karnego to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie rozprawy. Zatem to sąd musi ustalić prawdę, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej obrońca sądowy i oskarżyciel nie są zaangażowani w proces. Inaczej sąd jest zobowiązany do samodzielnego przeprowadzenia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Sprawy karne dotyczą działania, które są uważane za szkodliwe dla ogółu.

Czym charakteryzuje się sprawa cywilna?

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie przybliżyć sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to również musi zrobić to w należytym terminie i formie – inaczej sąd ma możliwość nie przyjąć tych dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie spraw cywilnych prawie każdy próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze postępowania spadkowe, odszkodowawcze, lub procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje lub rozwody.

Sprawy cywilne przeważnie obejmują prywatne spory pomiędzy dwoma osobami lub organizacjami.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że postępowania cywilne rozwiązują jakieś nieporozumienia i niesamowicie ważne jest aby mieć dobrego adwokata. Musi zebrać maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Wiedz, że w prawie cywilnym, zupełnie inaczej niż w karnym, to zaangażowanie Twojego prawnika zadecyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego adwokata, który pomoże Ci wygrać postępowanie

 

W postępowaniu karnym natomiast dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeżeli wiesz, że postępowanie powinno zakończyć się Twoją wygraną, to zaufany prawnik zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy adwokata w sprawie cywilnej – bez wątpienia warto abyś postawił na sprawdzonego i doświadczonego prawnika, którego na 100% wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska

Możliwość komentowania Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna? – tłumaczy adwokat została wyłączona