zmiany podatkowe w polsce
Księgowość

Jakich zmian w księgowości możemy się spodziewać w 2022 roku?

Rok 2022 planuje dla nas dużo zmian w podatkach, a w konsekwencji w księgowości. Powstaje reforma Polski Ład, która ma bardzo zmienić obowiązujący system podatkowy. Jakie poprawki w kwocie dochodu wolnej od podatku oraz progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są tak atrakcyjne jak były pokazane przez polityków, czy może jednak wielu Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co powinny przygotować się biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota dochodu wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT. W przyszłym roku ma ona być powiększona do 30 000 zł dla wszystkich, niezależnie od zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie musiało rozliczać podatków.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

z 8 do 30 tysięcy złotych

W Polsce od dawna nie było modernizacji progów podatkowych. To znaczy, że nie jest istotne, że kilka lat temu ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był identyczny jak dziś i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach to nie jest kwota niemożliwa do zarobienia w trakcie roku pracy i podwyższenie jej jest niesamowicie dobrym krokiem. Drugi próg podatkowy będzie więc wskakiwał po przekroczeniu 120 tys. zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W nadchodzącym roku ulegną zmianom zasady na jakich konieczne będzie odprowadzanie składki zdrowotnej. Aktualnie była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który miał firmę płacił stałą kwotę za dany rok. Od następnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Oznacza to, że im większy dochód, tym większa będzie składka. Przez to księgowość będzie trudniejsza a to sprawi, że biura rachunkowe w Gdyni i pozostałej części kraju dostaną większą ilość pracy.

Wysokość składki zdrowotnej

wyniesie 9%

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony możliwości jej odliczenia. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek i składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to spory wzrost opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy przy bieżących przepisach nie muszą tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

Na razie przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania za pomocą przekazów gotówkowych do 15 000 zł. Jeśli faktury opiewają na większe sumy – niezbędne jest zastosowanie metody przelewem na konto kontrahenta. W przyszłym roku kwota ta ulegnie zmianie i zmniejszy się do 8 tys. zł. Modyfikacja ta jest związana z tym, że wiele działań na czarno jest właśnie gotówkowych. Zmieniając tę sumę zmusza się firmy do robienia większej ilości operacji bankowych, a to znowu zwiększa transparentność.

płacenie gotówką
Rząd ukróci płatności gotówkowe wśród przedsiębiorców.

Zachętą dla takich firm ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. To oznacza, że wydatki na zakup i obsługę terminala płatniczego będzie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu i jeszcze raz odjąć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej pracy pojawi się w biurach rachunkowych. Praca w księgowości jest związany z koniecznością aktualizowania wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest znaleźć takie biuro księgowe, gdzie ekonomiści będą zawsze na bieżąco. Bezspornie odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.

Możliwość komentowania Jakich zmian w księgowości możemy się spodziewać w 2022 roku? została wyłączona