Biznes

Jakie istnieją rodzaje kredytów i czym się różnią?

W obecnych czasach zaciąganie kredytu stało się codziennością. Bierzemy telewizor na raty, kupujemy samochód na kredyt i bierzemy kredyty hipoteczne na dom. Możemy brać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki prześcigają się w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jednak jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyty – najważniejsze informacje

Jeden z łatwiejszych do dostania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, zwany także gotówkowym. Tego typu kredyt dostajemy przeważnie na kilka miesięcy do paru lat i można wydać go na obojętnie jaki cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania czy też wakacje. Drugi kredyt, który jest niesamowicie powszechny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on na zakup nieruchomości i raty płacone są przeważnie przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania bardzo często posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – następny rodzaj, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. Co za tym idzie do opłacania posiadamy jedynie jedną ratę i nie mamy obaw, że o jakieś spłacie zapomnimy. Na koniec dobrze jest wspomnieć również o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, dlatego że bardzo często nie musimy nawet udawać się do banku aby je otrzymać. Bardzo często też są darmowe, pod warunkiem że opłacamy raty terminowo.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Powinno się wspomnieć, że kredyt to nie to samo co pożyczka, kredyt może być udzielany jedynie przez banki, lub organizacje, które są w posiadaniu zgody KNF. Działalność banków jest niesamowicie szczegółowo opisana w rozporządzeniu o kredycie konsumenckim, a firmy udzielające pożyczek działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnica między tymi dwoma jest bardzo prosta, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, to kredyt, z którego środki dostajemy wprost na konto bankowe i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy wydamy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest zapewniany na określoną sumę i o tym czy go otrzymamy decyduje między innymi obliczona zdolność kredytowa, oraz wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w formie prowizji albo oprocentowania. Tego typu kredyty udzielane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, gdzie znajduje się parę różnych kredytów, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Decydując się na jeden z kredytów wymienionych powyżej nie dostajemy pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na konto oszczędnościowe czy lokatę. W przypadku kredytów hipotecznych pieniądze przeznaczane są na kupno mieszkania i najczęściej przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc ponownie – nie dostajemy pieniędzy na konto. W przypadku karty kredytowej a także linii kredytowej na koncie bankowym, jesteśmy w stanie środki wydać na wybrany przez nas cel, jednak jest to zazwyczaj niewielka suma i nie możemy jej przykładowo wypłacić w bankomacie, dosyć często też nie wykonamy przelewu za środki z karty kredytowej.

Kredyty gotówkowe – dla kogo są?

Kredyty gotówkowe najczęściej osiągalne są dla większości ludzi, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest ważne czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy posiadasz firmę, zdecydowanie znajdziesz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów otrzymasz kredyt gotówkowy. Informację o tym w jakim banku możesz ubiegać się o kredyt i gdzie zaproponują Ci najlepsze warunki najlepiej zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przekalkulować czy opłaca się brać kredyty gotówkowe. Powinno się wziąć pod uwagę, że zawsze musimy bankowi płacić więcej pieniędzy, niż nam udostępnił. Jeśli bardzo chcemy wziąć kredyt gotówkowy to opłaca się zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i iść właśnie tam i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest branie kredytu w swoim banku.

Możliwość komentowania Jakie istnieją rodzaje kredytów i czym się różnią? została wyłączona