Brak kategorii

Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Bez wątpienia dzisiaj znajomość języków jest istotna dlatego właśnie warto uczyć dzieci od małego z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest świetnym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to proces w trakcie którego opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko będziesz mógł. Z tą decyzją nie ma na co czekać. Tak naprawdę noworodek od samym narodzin bez świadomości uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej jest to system który polega na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety takiego sposobu nauki to:

  • kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • nauka literatury, kultury oraz historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • zachodzi możliwość zagranicznej edukacji.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest całe mnóstwo. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim dokształcać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności pomaga z jego rozwojem. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma ogromny wpływ na sprawne nauczenie się kolejnego języka. Jeśli rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę języka, z biegiem czasu słownik w dziecka będzie się zwiększać co pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

Możliwość komentowania Jakie są korzyści dwujęzyczności? została wyłączona