adwokaci w pracy
Księgowość

Jakie są specjalizacje adwokackie i co dają w pracy?

W teorii każdy prawnik może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Może więc zdarzyć się sytuacja gdy prawnik tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie biorą każdej sprawy? Jakie wyróżniamy specjalizacje u prawników i dlaczego są takie ważne? Co powoduje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są bardzo popularne, a w niedużych miejscowościach dalej prawnicy nie przekonali się do tego systemu?

specjalistyczna kancelaria adwokacja
Adwokaci-specjaliści to doskonałe rozwiązanie dla osób, których sprawa jest trudna i specyficzna.

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od kilkunastu lat w naszym kraju można natknąć się na kancelarie adwokackie, które określa się butikami. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i zajmują się tylko takimi sprawami, które wpisują się w ich zakres obowiązków. Wobec tego adwokaci będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie podejmą się pracy przy sprawie rozwodowej. Są one dosyć powszechne w Warszawie, ale małe miasteczka wciąż nie chcą się przekonać do takiego stylu działania. Wynika to z tego, że nie ma w nich aż tak dużego popytu na prawników i nawet takich niewyspecjalizowanych kancelarii adwokackich nie ma za wiele.

Zmiany w prawie są bardzo dynamiczne

coraz trudniej być na bieżąco ze wszystkimi i prezentować najwyższy poziom wiedzy w każdej dziedzinie

Prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w ustawach z każdej specjalizacji jest w zasadzie nieprawdopodobne. Jeśli prawnicy doskonalą się tylko w konkretnej dziedzinie prawa to mogą być na bieżąco z kolejnymi aktualizacjami, a co za tym idzie zagwarantują szybsze i bezsprzecznie wysokiej klasy zaopiekowanie się klientem. Kancelaria ta nie zajmie się sprawami z innej dziedziny ponieważ będzie się to wiązało z bardzo długim czasem na przyswojenie potrzebnej wiedzy. Jasne, że jest to jakieś wyrzeczenie, ale wyrobienie prestiżu i przedstawianie się jako wyprofilowana kancelaria adwokacka często spowoduje, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój problem w konkretnej dziedzinie pójdzie się właśnie do niej, zamiast do zajmującej się wszystkim kancelarii. Skutkiem posiadania specjalizacji minimalizujemy konkurencję na rynku.

Kancelarie butikowe rozwijają się zwłaszcza w dużych miast, gdzie popyt na specjalistyczne usługi adwokackie jest bardzo duży.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Odnajdując dziedzinę prawa, w której odnajdujemy się, jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My, jako adwokaci, nie nie martwimy się czy oferujemy dobre jakościowo usługi, a klient nie zastanawia się czy na pewno odpowiednio zrobił oddając swoją sprawę w nasze ręce. Nieprawdopodobne jest żeby adwokat był ekspertem w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw z prawa rodzinnego i energetycznego równocześnie spowoduje tylko, że zakopiemy się w dokumentach dotyczących obydwu i ostatecznie nie będziemy mogli perfekcyjnie poprowadzić ani jednej.

Kancelarie adwokackie w dużych miastach

dążą do coraz węższych specjalizacji

Jeżeli jesteś prawnikiem to z pewnością jest dla Ciebie ważne żeby znaleźć dobre miejsce pracy, w którym każdy będzie doceniał to co robisz. Dla wyprofilowanej kancelarii prawnej przeszkolenie adwokata nie jest łatwym zadaniem i potrzeba sporego nakładu pracy, dlatego też istotne jest dla nich żeby utrzymać adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i dzieli się na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne a także karne, a dziedziny te dzieli się na jeszcze więcej bardziej drobiazgowych specjalizacji, w związku z czym każdy ma możliwość wyszukać coś w czym będzie czuł się dobrze i co będzie jego mocną stroną.

Jak wybrać idealną specjalizację?

Do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania – można wybrać niesamowicie popularną specjalizację prawa, w której zawsze się coś dzieje i wtedy można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić zupełnie na odwrót i zająć się rzadko spotykanym kierunkiem. W tej drugiej sytuacji może się okazać, że będziesz jednym z niewielu adwokatów, którzy zajmują się tym rodzajem prawa. Dzięki temu większość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

Przy wybieraniu specjalizacji warto zadać sobie pytanie jaka tematyka nas interesuje i nie przerasta. Jeżeli przerażają nas morderstwa to może nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy też spojrzeć na lokalizację, w której planujemy pracować jako adwokat. W miastach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do małych miast mogą być potrzebni adwokaci specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu świeżych absolwentów prawa, mających dużą konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w pewien sposób, tak żeby nie zostać kolejnym adwokatem od wszystkiego i od niczego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: Adwokat Katarzyny Topczewskiej

Możliwość komentowania Jakie są specjalizacje adwokackie i co dają w pracy? została wyłączona