Prawo

Kancelaria notarialna – jakie sprawy tu załatwisz?

U przeciętnego Kowalskiego słowo notariusz nie budzi zbyt wielu skojarzeń. Nie mniej jednak jest to zawód, z którym przynajmniej raz w życiu każdy z nas się spotka. Obrót nieruchomościami, podzielenie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do obowiązków notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to miejsce, które(a) pomaga nam regulować wszelkiego rodzaju spory związane z majątkiem czy przyznawaniem pełnomocnictw.

Notariusz – rozjemca sporów?

Mimo, że notariusze funkcjonują, zdawać by się mogło, trochę na uboczu, to wykonywane przez nich usługi dotyczą codziennych spraw.

Zadaniem notariusza jest nadawanie legalności z prawem danym czynnościom. Zdarzają się sytuacje, gdy notariusz jest nieodzowną cześcią dealu, bez którego niemożliwe jest jego ukończenie.

Notariusz należy do grupy zawodów zaufania publicznego. Przygotowanie do pełnienia tej funkcji trwa nieraz nawet 8-9 lat. Kancelaria notarialna to często firma z długimi, wielopokoleniowymi tradycjami. Praca w takim miejscu to duży prestiż. Notariusz może także liczyć na dosyć dobre wynagrodzenie.

Akty notarialne zatwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z kategorii urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich posiadanie daje możliwość dochodzenia swoich praw. Jest on respektowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak pieczątka znajdzie się na akcie pracownik kancelarii notarialnej analizuje sprawę i jej zgodność z prawem.

Tych spraw nie załatwisz bez notariusza

Istnieje szereg kwestii, w których niezbędny jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z kupnem-sprzedażą nieruchmościami. W rzeczywistości jest to zaledwie kropla w morzu spraw, z którymi zgłaszamy się do notariusza.

Zakładając firmę, jeśli chcemy by funkcjonowała ona jako spółka akcyjna bądź komandytowa, również potrzebna jest nam opinia wydana przez notariusza. Bierze on udział w pracach nad statutu(em). Gwarancja, której udziela kancelaria notarialna czyni firmę legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to działania, które potrzebują odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Opórcz tego notariusz jest dobrym strażnikiem wszelkich dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, czynią, że część klientów powierza swoje oszczędności w ręce rejenta.

Na co zwracać uwagę szukając kancelarii notarialnej?

Na rynku jest dosyć rozległy wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze wymagania?

Na wstępie warto rozejrzeć się w gronie znajomych. Być może ktoś będzie mógł polecić którąś kancelarię. Innym kanałem jest internet – można tam znaleźć opinię klientów. Szybki przegląd może mocno przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na rozległość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej występują specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod indywidualną sprawę. Niektórzy lepiej odnajdują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni zaś w sprawach nieruchomości.

Dobrym pomysłem jest zbadanie oferty kilku kancelarii w celu wyboru optymalnej dla nas i naszej sprawy.

Możliwość komentowania Kancelaria notarialna – jakie sprawy tu załatwisz? została wyłączona