Biznes

Konto firmowe – czy muszę je mieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Trzeba to robić wyłącznie za pomocą konta bankowego, ponieważ instytucje te honorują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że posiadanie rachunku firmowego jest niezbędne, aby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Z tego powodu wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, aby założyć konto firmowe. Jednakże dużo osób zastanawia się, czy może używać swoje konto prywatne, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla właściciela firmy, umożliwia stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, kiedy mamy już konto osobiste?

Przepisy dotyczące posiadania konta firmowego

Rachunek firmowy pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia także w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do założenia osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można wykorzystywać konto osobiste, także w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas podczas rejestracji działalności gospodarczej trzeba tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobry pomysł? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże warto postawić sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim rachunku bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów zwłaszcza jeśli dojdzie do kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wskazać, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Ponadto jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami firmy. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami przeprowadza się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer podano przy rejestracji firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku jest wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie powinni założyć konto firmowe. Szczególnie, jeżeli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba upewnić się, czy numer bankowy podatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co uproszczeniem dla podatnika, dlatego bez wątpienia warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo szeroka i trudno wybrać najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Permanentny, comiesięczny koszt może być sporym obciążeniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto uważać. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta bankowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia oraz utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można skorzystać z karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Mimo wszystko także w tym przypadku może być to związane z pewnymi warunkami. Zazwyczaj jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby udać się bezpośrednio do placówki. Dlatego należy szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Oczywiście podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może za bardzo obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie należy zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najkorzystniejszym wyjściem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

Możliwość komentowania Konto firmowe – czy muszę je mieć? została wyłączona