
Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?
Od dłuższego czasu wiadomo, że warto wynajmować apartamenty ze względów finansowych. Im bardziej turystyczne miejsce, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Szczególnie dzisiaj, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. Coraz częściej turyści decydują się na prywatne apartamenty, zamiast hotelu. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą poczuć się trochę jak w domu, często również cena jest niższa. Zachęcają do tego też strony internetowe, na których znajdziemy oferty najmu krótkoterminowego. O czym powinno się pamiętać jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie mieszkania turystom i co w szczególności należy zrobić?
Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?
Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest założenie konta na portalu Airbnb. Innym sposobem jest utworzenie firmowego konta na portalu Booking. Właśnie w tych dwóch miejscach turyści najczęściej szukają miejsc noclegowych. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na takich stronach jak olx, nocowanie, lub po prostu na facebookowych grupach.
Warto mieć na uwadze to, że duże miejscowości, jak na przykład Kraków, nakazują zgłoszenia obiektu do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojego mieszkania wynajmowanie będzie nielegalne. Do ewidencji dostęp ma tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość zgłoszeń, które pojawiały się od osób mieszkających w pobliżu wynajmowanych krótkoterminowo lokali.
Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?
Ostatnio księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z zapytaniem czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ definicja mówi, że tego typu wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą założyć. Pojawiały się jednak już sytuacje, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie wygrywały. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy powinien działalność zaczynać, czy nie. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno pomoże w przeanalizowaniu czy zachodzą odpowiednie przesłanki, żeby działalność gospodarczą zakładać, czy nie.
Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego
Sprawą oczywistą jest za to obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ najem krótkoterminowy przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to konieczne jest zaliczenie tego jako nasz dochód. Jeśli posiadamy wyżej wspomnianą działalność gospodarczą to najłatwiej będzie pójść po radę do księgowej w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najbardziej popularna metoda jest wykorzystanie zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów najlepiej jest odliczyć opłaty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Do wielkiego wora kosztów można wliczyć rachunki za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt oraz czynsz. W takiej sytuacji rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.
Jak możecie szybko zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań wymaga załatwienia paru formalności, których nie warto pomijać. Zachęcamy do kontaktu z biurami księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu znajdziecie odpowiedzi na wszelkie wasze pytania o zaczynaniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy nie jest tym samym, co najem długoterminowy i czasem warto sprawdzić czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja również warto udać się do księgowej w Krakowie.

