Biznes

Kryptowaluty- przewodnik dla początkujących

Na pewno każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, jednak nie każdy wie czym one właściwie są? Generalnie można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojej fizycznej formy. Obecnie w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpopularniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do rozproszonego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Zdecydowana większość krajów na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą dany podmiot musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, jedynie użytkownicy biorący w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy do szyfrowania. Wchwili obecnej powstałe kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w podobny sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a fachowo mówiąc na blockchainie. Gdziemożna kupić wirtualną walutę? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- na czym polega?

Czym właściwie jest decentralizacja wirtualnej waluty, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie zależą od żadnego organu, ani żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która przeciwdziała wszelkim manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może mieć wpływu na ich kurs. W sytuacji klasycznych walut wszelkie transakcje wykonywane są z użyciem zewnętrznego podmiotu czyli banku. Bez niego nie było by możliwe zrobienie żadnego przelewu. Jest to niewątpliwie wada, ponieważ w przypadku awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni zostaliby sposobności wykonywania transakcji. Przy walutach wirtualnych nie istnieje ten problem, ponieważ wykonywane transakcje są kontrolowane przez wielu współuczestników w tym samym czasie. W przypadku kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi następny, co jest gwarancją sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Jedną z nich jest wydłużony czas transakcji, ponieważ zazwyczaj moce obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji zużywa wyjątkowo duże pokłady prądu. 

Gdzie można nabyć kryptowaluty?

Większość transakcji kupna i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na giełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane koszty transakcji, a także komfort. W tej sytuacji jedynym kosztem jest prowizja, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje wiele kryptogiełd oferujących różne kryptowaluty, różnią się także pomiędzy sobą jakością zapewnianego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najlepszą. Oczywiście giełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
w kantorze z wirtualną walutą,
od innego posiadacza kryptowalut,
w bitomacie.
Oczywiście nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie największy wybór będzie na giełdach. 

Najważniejsze informacje o metodach przechowywania kryptowalut

Kiedy już zostaniemy posiadaczami kryptowaluty poprzez np. zakup na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa szyfry- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można dać innym użytkownikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Doprowadzi to do przejęcia naszego portfela przez osoby nieuprawnione. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W sytuacji jakiejkolwiek nieprawidłowości pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak odbywa się płatność kryptowalutami?

Na czym polegają transakcje z użyciem kryptowalut? Jest to przelewanie pomiędzy portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja wszystkich transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi na pewno udostępnić opcję rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych niezwykle ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić na utratę osobistego szyfru, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz użytkownik traci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz sławniejszy i coraz więcej sklepów umożliwia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.
Możliwość komentowania Kryptowaluty- przewodnik dla początkujących została wyłączona