Prawo

Na czyją pomoc mogą liczyć frankowicze?

Coraz częściej w mediach można usłyszeć o sukcesach frankowiczów na drodze sądowej. Decydują się oni na pozwanie banku, i w zdecydowanej większości przypadków odnoszą sukces. Obecnie statystyki pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz frankowiczów. Pomimo tego nadal istnieje sporo pokrzywdzonych, którzy nie chcieli wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Badania pokazują, że boją się oni konfliktu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego założono grupy wspierające frankowiczów, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w zakresie doradztwa prawnego. Opłaca się więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż wygrana w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych zapłaconych składek, a także obniżenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby posiadające kredyty we frankach są w jeszcze korzystniejszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Gdzie szukać grupy wsparcia dla frankowiczów?

Głównym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest dzielenie się wiedzą w dziedzinie praw kredytobiorców, oraz narzędzi umożliwiających egzekwowanie swoich praw. Taka grupa solidaryzuje się mając jednego, wspólnego wroga – bank. Warto pamiętać, że banki udzielając takich kredytów szybko się wzbogaciły w nieuczciwy dla konsumentów sposób. Poza tym, osoby skrzywdzone pozostały bez wsparcia przez rząd, mogą polegać jedynie na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego umożliwiło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na sukces. Nie jest jednak to możliwebez właściwego wsparcia ekspertów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Mimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po wygranej. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty rosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego dochodzi koszt honorarium dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do drugiej instancji, wówczas trzeba zapłacić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie specjalistów dzięki temu, że teraz prawo stoi po ich stronie. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Gdzie znaleźć dobrą kancelarię adwokacką? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci frankowicze, którzy nie mogli sobie pozwolić na duże koszty prowadzenia sprawy, obecnie częściej szukają wsparcia u ekspertów. Jednakże, żeby wszystko szło gładko trzeba znaleźć właściwą kancelarię mającą doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Należy dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na duży zarobek, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto także przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby dobrze znające prawo, ale również mający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie poradziłaby sobie z pomocą kredytobiorcom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Eksperci do których zgłosi się frankowicz muszą zaproponować kompleksowe podejście do sprawy, a nie tylko suchą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przestudiowana indywidualnie, a później ekspert powinien zaoferować możliwe rozwiązania i perspektywę dalszej współpracy. Kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a następnie reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie potrafił uzyskać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół świetnych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może szukać na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom

Możliwość komentowania Na czyją pomoc mogą liczyć frankowicze? została wyłączona