Księgowość

Nietypowy zakres usług biura rachunkowego

Coraz więcej osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Oczywiście są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Często biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają też ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w dużych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości trudnią się biura rachunkowe? 

Najistotniejsze usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się pomiędzy sobą. Mimo wszystko można ogólnie uznać, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Poza tym takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, oraz przygotowują sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, a także wiele innych.

Ze wsparcia biur rachunkowych mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura rachunkowe proponują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których uzupełnieniem wiele osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa z dziedziny finansów, czy pomocy w dobraniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Niewątpliwie biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie powierzchni biurowej. Najważniejszą funkcją tego biura jest użyczenie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z ofert biura rachunkowego 

Wiele biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. pomocy przy tworzeniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan z pewnością pomoże przy uruchamianiu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to bardzo istotny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Dobrze wykonana analiza jest ważnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy wybrana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby wybrane usługi wykonywane były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często proponują pomoc przy otworzeniu działalności gospodarczej i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.  

Możliwość komentowania Nietypowy zakres usług biura rachunkowego została wyłączona