Prawo

Opłaty notarialne – czy czy da się ich uniknąć?

W świecie, w którym(ych) się obracamy dobry notariusz jest cały czas w cenie. Istnieje wiele spraw, do których zgodnej(go) z prawem załatwienia konieczny jest podpis osoby dysponującej odpowiednimi atrybutami prawnymi. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego rozdysponowania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na stopie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego rodzaju kwestie w klarowny sposób – do realizacji takich spraw konieczna(y) jest odpowiedni pośrednik. Oczywiście nic za darmo. Notariusz za swoje usługi pobiera odpowiednią gaże. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi problemami udajemy się do notariusza w Łodzi?

Czym zajmuje się notariusz?

Można mieć niemal stuprocentową pewność, że każdy chociaż raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to zawód, który pomaga zalegalizować wielu rzeczy tworzących naszą rzeczywistość. Notariusz należy do zawodem(ów) zaufania publicznego, co łączy się z tym, że przysługuje mu identyczna ochrona jak funkcjonariuszom publicznym. Notariusz 

Ogólnie mówiąc, zajmuje się on tworzeniem aktów stosowania prawa. Przysługuje mu również prawo do dokonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania zawodu notariusza nadaje właściwy minister – w Polsce jest to minister sprawiedliwości. Zgodnie z prawem wszystkie czynności przypieczętowane przez notariusza otrzymują przymioty dokumentów prawnie obowiązujących. Innymi słowy, notariusz bada czy dane dokumenty nie kolidują z panującym prawem.Daje tym samym gwarancję, że wszystkie czynności odbywają się zgodnie z z literą prawa.

Jakie to czynności? Jest ich bardzo dużo. Są to przeważnie tzw. sytuacje życiowe. Są związane z zakupem albo sprzedażą nieruchomości, wszelkimi aktami zaświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest niezbędny też przy zakładania spółek czy w sprawach spadkowych. A to jedynie część z całości.

Działalność notariuszy daje ulgę sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozwiązywana przez urzędników notarialnych. Mowa głównie o umowach między dwiema stronami, ale nie tylko. 

Czym są opłaty notarialne?Jak naliczane są opłaty notarialne?

Oczywiście notariusze za swoją pracę kasują odpowiednie prowizje. Ich wysokość jest zróżnicowana. Na wycenę usług notarialnych składają się różne elementy. Opinia, położenie, a także istota sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie ciut droższa niż centrum Kluczborka. Również doświadczony notariusz może oczekiwać większej zapłaty niż początkujący.

Ale trzeba być świadomym, że ustawa przewiduje maksymalną kwotę opłat notarialnych. Są to kwoty maksymalne dla wskazanej czynności notarialnej. Rejent nie może żądać prowizji powyżej tych limitów. Warto przyjrzeć się przykładowo jakie to wartości.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to maksymalne kwoty wskazane przez ministerstwo. Skutkiem ustawowo wskazanych limitów jest to, że nie da się ominąć opłaty notarialnej. Jednak przeważnie jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Kancelaria notarialna – jak wybrać najbardziej odpowiedniego notariusza?

Zamierzając odwiedzić u notariusza dobrze jest się przygotować. Koniec końców, wyróżniająca się dobrą opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie bardziej oblegana niż nikomu nieznana usługa świadczona na obrzeżach. Czasem jednak można się zdziwić – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma dużo mniejsze znaczenie niż profesjonalizm notariusza. To właśnie za wiedzę wynagradzany jest ten fach.  

Możliwość komentowania Opłaty notarialne – czy czy da się ich uniknąć? została wyłączona