Biznes

Pracownicy z ukrainy ratują polski rynek pracy

Do naszej ojczyzny przyjechało już prawie 2 miliony osób z Ukrainy. Czy rynek pracy w Polsce temu podoła? Okazuje się, że rynek pracy w naszym kraju może dać pracę 700 tysiącom pracowników z Ukrainy. Pracodawca musi jednak pamiętać że jego pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje wsparcie Ukrainie

Wiele krajów Europny gotowe są pomóc uchodźcom z Ukrainy. Na chwilę obecną przejścia graniczne funkcjonują normalnie. Jednakże ekspert apeluje żeby uprościć procedury dla osób szukających schronienia. Warto także wspomnieć iż w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla uciekających z Ukrainy. Tam będą mogli poinformować się na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, w jakie miejsce mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Rynek pracy w naszym kraju stoi otworem

Wystarczy spojrzeć na historię gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane Polska udzieliła pomocy ok. 20 tys. uchodźcom z Białorusi. Niekórzy z nich dostali wizy humanitarne, niektórzy wystąpili o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour. Właśnie o taką pomoc zwrócą się osoby uciekające przed wojną. Nie da się też ukryć że nasz kraj będzie dla Ukraińców pierwszym wyborem. Polska przez to musi zadbać o dobrą strategię, pozwalającą na przyjęcie uciekających przed wojną w bezpieczny sposób. Aktualnie po Polski przyjechało 1,7 miliona uchodźców, jednakże szacuje się, że będzie ich 3 mln..

Te branże są oblegane przez Ukraińców – sprawdź

Od wielu lat osoby pochodzące z Ukrainy przyjeżdżają do Polski aby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej najczęściej podejmują pracy w firmach budowlanych czy też produkcyjnych. Możemy jednak zauważyć że częściej Ukraińcy znajdują pracę także w pozostałych sektorach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi oraz handel. Ponadto wzrasta też liczba specjalistów ze wschodu. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Nie da się ukryć, że nadal praca Ukraińców wiąże się z wieloma negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są na przykład naleciałości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Pamiętajmy też, że pracownicy ze wschodu często wykonują zawody deficytowe, czyli takie, w których brakuje pracowników. W sposób pozytywny wpływa to na ojczysty rynek pracy. Nie da się też ukryć iż pracownicy pochodzenia ukraińskiego pomagają wielu branżom. Sprawiają oni, że luki w zatrudnieniu są załatana. W związku z czym polscy pracownicy nie muszą obawiać się że osoba z Ukrainy zabierze mu stanowisko.

Możliwość komentowania Pracownicy z ukrainy ratują polski rynek pracy została wyłączona