Księgowość

Prowadzenie biura rachunkowego – jakie warunki należy spełnić?

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro księgowe to podmiot gospodarczy, który świadczy takie usługi jak przykładowo prowadzenie ksiąg rachunkowych, zbieranie i przechowywanie całej dokumentacji księgowej, prowadzenie sprawozdań finansowych, wyliczanie wyniku finansowego lub kalkulacja aktywów i pasywów czy też określanie ich faktycznego stanu.

Jakie są wymagania, które trzeba spełnić aby prowadzić biuro rachunkowe?

W 2014 roku zawód księgowego został uwolniony, co znaczy, że nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów lub szkoleń w ramach rachunkowości aby zarządzać biurem księgowym. Jedyne wymagania, które trzeba spełnić żeby sprawować kontrolę na dokumentacją księgową to posiadanie pełnej zdolności do wykonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Zatem księgowość mają możliwość prowadzić osoby, których nigdy nie karano za przestępstwa finansowe a także za przekręty skarbowe. Na dodatek księgowy koniecznie musi mieć ubezpieczenie OC.

Jeżeli księgowy, zanim uwolniono ten zawód, otrzymał certyfikat księgowy czy też świadectwo kwalifikacyjne to niezmiennie będzie mógł się nim posługiwać, warto mimo wszystko być świadomym, że żaden dokument nie jest aktualnie potrzebny żeby legalnie pracować w tym zawodzie.

Jak otworzyć własne biuro księgowe?

Wprawdzie aby otworzyć biuro księgowe nie trzeba mieć wykształcenia rachunkowego ani doświadczenia w rachunkowości, jednak niezbędne jest bieżące zdobywanie wiedzy z prawa podatkowego oraz regulującego działalność gospodarczą. Ustawy te bardzo szybko ulegają zmianie i aktualizacją a każdy księgowy ma obowiązek na bieżąco taką wiedzę przyswajać.

Na dodatek prowadząc biuro rachunkowe musisz wiedzieć, że Klienci mogą traktować Cię jako znawcę. Do Twoich obowiązków więc poza prowadzeniem dokumentacji księgowej może być sprawdzanie sytuacji finansowej firm i dobieranie odpowiednich form finansowania albo aktywne poszukiwanie rozwiązań problemów finansowych. Bez właściwej wiedzy bardzo szybko możesz stracić ich zaufanie a to skutkuje utratą klientów.

Jak można zauważyć nie ma potrzeby posiadania wykształcenia finansowego aby prowadzić biuro rachunkowe ale samodzielne zdobycie tak szerokiej wiedzy może być ciężkim zadaniem.

Źródło: Księgowa z Gdańska

Możliwość komentowania Prowadzenie biura rachunkowego – jakie warunki należy spełnić? została wyłączona