Księgowość

Rozliczenie roczne – jakie są kary z nią związane?

Czasu na na podsumowanie dochodów za dany rok podatkowy podatnicy mają dużo. Deklarację musisz złożyć do końca kwietnia. Co, gdy ktoś o tym zapomni?

Rozliczenie roczne – popełniane błędy

Nie zapominajmy, że księgowość rozliczenia rocznego musi być wypełniona w pełni starannie i we wskazanym terminie. Jeśli potrzebujesz przy tym pomocy zadzwoń do osoby zajmującej się księgowością w Skierniewicach. Kodeks karny skarbowy jest stanowczy, wszystkie uchybienia w trakcie rozliczania całorocznych dochodów może być bazą aby ukarać podatnika. Na podstawie art. 54 KK kary są nakładane na podatnika w momencie, gdy zostanie stwierdzone, że uchyla się od opodatkowania, nie ujawniając odpowiedniemu organowi przedmiotu albo w przypadku, gdy nie składa deklaracji, co wiąże się z pomniejszeniem kwoty która należy dla państwa. Organy skarbowe mają prawo wymierzyć podatnikowi karę w przypadku gdy nie złoży on deklaracji rocznej bądź nieuregulowania w odpowiednim terminie niedopłaty podatku.

Rozliczenie roczne – jakie są kary z nią związane?

Negatywne konsekwencje będzie odczuwać podatnik też w sytuacji, gdy w deklaracji rocznej będą błędy wynikające z niepoprawnego wypełnienia. Na podstawie art. 56 KKS jeżeli podatnik składa organowi podatkowemu niezgodną z prawdą deklarację, nie daje informacji o zmianie danych albo ukrywa pewne dane, naraża się na konsekwencje prawne. Czyli samo złożenie deklaracji nie ochrania przed karami. Podatnicy, którzy przez nieuwagę lub niewiedzę popełnili jakiś błąd w wypełnianiu deklaracji, nie muszą bać się dotkliwych konsekwencji które wynikają z KKS, szczególnie jeśli szkodliwość czynu nie jest duża. Tego rodzaju złe konsekwencje czekają podatników, którzy naumyślnie złożyli deklarację niezgodną z prawdą.

Możliwość komentowania Rozliczenie roczne – jakie są kary z nią związane? została wyłączona