Prawo

W jaki sposób można zostać notariuszem?

Notariusz z Legionowa to jeden z kilku zawodów prawniczych. Trudni się on głównie opracowywaniem aktów notarialnych oraz tworzy projekty aktów. Oprócz tego notariusz zajmuje się sporządzaniem uwierzytelnionych odpisów dokumentów, przyjmowaniem oświadczeń dotyczących spadków a także przechowywaniem depozytów. Osoba wykonująca zawód notariusza zobowiązana jest też aby poświadczyć własnoręczny podpis, oraz potwierdzić zgodność odpisu. Oczywistym jest, że notariusz wykonuje też szereg innych czynności notarialnych.

Jak zostać notariuszem?

Notariuszem mogą zostać tylko i wyłącznie C którzy ukończyli prawo. Absolwent tego kierunku może zdecydować się aplikację notarialną która daje szansę na pracę jako notariusz. Zgodnie z ustawą deregulacyjną dostępu do zawodu, Ci, którzy chcą zdobyć zawód notariusza:

może być obywatelem dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej bądź państw członkowskich EFTA,
jest zobowiązany, aby odbyć trzy i pół letnią aplikację i asesurę notarialną, z opcją przerwania jej na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy,
musi sporządzić chociażby siedemdziesiąt projektów aktów notarialnych a także minimum 14 projektów pozostałych czynności notarialnych,
musi zostać objęta patronatem notariusza,
musi mieć pozytywny wynik na składającym się z trzech części egzaminie praktycznym.

Kto powinien pomyśleć o zostaniu notariuszem?

Poza koniecznością spełnienia wszelkich wyżej wspomnianych warunków, osoba wykonująca zawód notariusza powinna wykazywać się określonymi cechami, które będą mu ułatwiać wykonywanie obowiązków. Na pewno osobę wykonującą ten zawód powinna cechować uczciwość. Odpowiedzialność także jest ważną cechą, ze względu na to, że notariusz zajmuje się poświadczaniem a także potwierdzaniem odpisów a także innych dokumentów.

Jakie są zarobki notariusza?

Wprawdzie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo dużą rolę jeśli chodzi o zarobki ma doświadczenie w pracy. Należy także pamiętać o taksie notarialną jest to określenie maksimum zarobków za wykonywanie konkretnych usług. Wysokość wspomnianej taksy uzależniona jest od wartości przedmiotu który jest podstawą czynności notarialnej.

Możliwość komentowania W jaki sposób można zostać notariuszem? została wyłączona