Biznes

Zmiany w kodeksie pracy – czy będzie w nim praca zdalna?

Dlaczego w kodeksie pracy pojawi się zapis o pracy zdalnej?

W marcu 2020 gdy w naszym kraju na dłużej zagościła pandemia i duża ilość ograniczeń, trzeba było mocno zmienić sposób działania dużej ilości przedsiębiorstw. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w dużej ilości miejsc zostały zastosowane modyfikacje, tak aby jak najmniej pracowników spędzało ze sobą czas. W firmach, w których było to możliwe, pracownicy zostali wysłani na pracę zdalną i pojawiły się wątpliwości jak regulować taką pracę. Wcześniej nie zdarzało się to często, przedsiębiorstwa musiały same wymyślić zasady pracy zdalnej.

Jak zostaną uregulowane przepisy w zakresie wykonywania pracy zdalnie?

Zmodyfikowany kodeks pracy ma uwzględnić pracę zdalną znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • unormowanie zasad realizowania pracy w domu,
  • możliwość realizowania pracy poza siedzibą firmy na prośbę osoby zatrudnionej,
  • uprawnienia do anulowania pracy z domu zarówno przez kierownika, jak i przez zatrudnionego,
  • określenie zobowiązań przełożonego wobec pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy pracownika przez kierownika,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje poza siedzibą firmy

W rezultacie znajdą się w nim wszystkie potrzebne informacje dające wskazówki tak samo dla zatrudnionych jak i pracodawców. To co jednak najważniejsze to, że pracodawca zgadzający się na pracę zdalną osoby zatrudnionej tak czy siak ma obowiązek dostarczyć mu materiały i sprzęt konieczne aby wykonywać pracę, a także opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Warto też wiedzieć, że możliwa jest tak samo praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik może zanieść prośbę na papierze albo w formie maila. Wspominając o okazjonalnej pracy poza siedzibą firmy chodzi nam o pracy nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne to pracownik musi chcieć okazjonalnie pracować z domu i nikt nie może go do tego zmusić.

Co z przepisami BHP w trakcie pracy zdalnej?

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki z domu również będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak w przypadku pracy w biurze. Przepisy, które znajdą się w zmodernizowanym kodeksie pracy będą mówiły o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę musi złożyć oświadczenie, że jego miejsce pracy w domu gwarantuje bezpieczną i higieniczną pracę. Jeżeli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę pracownik zadeklaruje, że chce pracować w pełni zdalnie, to będzie mógł całe szkolenie BHP przejść w formie elektronicznej.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie co ma się zmienić i jak postępować z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w 100% lub także okazjonalnie to powinniście skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu nowych przepisów. Właściwym kierunkiem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci są specjalistami w zakresie kodeksu pracy. 

Możliwość komentowania Zmiany w kodeksie pracy – czy będzie w nim praca zdalna? została wyłączona